Ravis DMB Sp. z o.o.

Gdynia
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zakup materiałów do budowy domu

Autor: Radosław Kamiński, publikacja: 2019-04-19

Przymierzając się do budowy domu, często zastanawiamy się, skąd wziąć materiały na jego budowę. Możliwości jest wiele. Możemy zlecić zakup materiałów wykonawcy, kupować wszystko samemu w różnych hurtowniach bądź zostawić zaopatrzenie jednej firmie, która zajmie się wszystkim kompleksowo.

Zdjęcie nr 1

Pierwszą możliwością jest pozostawienie zakupu materiałów budowlanych po stronie wykonawcy. Nie musimy wtedy martwić się o szukanie dostępnych towarów, załatwianie transportów czy pilnowanie terminów dostaw. Wiąże się to jednak z dużo większymi kosztami. Ceny materiałów, które zostały zakupione przez firmę wykonawczą, potrafią być nawet 80% wyższe od tych dostępnych aktualnie na rynku. Niektórzy myślą, że wykonawca chciałby ich oszukać w ten sposób. Nie jest to do końca prawdą. Wiadomo, że jak każdy narzuci on swoją marżę, ale ceny niektórych produktów nawet w ciągu miesiąca mogą się znacznie różnić, może zabraknąć mu niewielkiej ilości chociażby pustaków czy stali, co będzie wiązało się z zamówieniem dodatkowych transportów. Wykonawca, robiąc kosztorys, uwzględnia wszystko w podanej ofercie. Nie zapominajmy jednak, że jest to wycena wstępna, nie uwzględnia ewentualnych dodatkowych kosztów czy strat i końcowa kwota może być wyższa.

Drugim sposobem, stosowanym często przez osoby chcące zaoszczędzić, jest szukanie i kupowanie wszystkiego na własną rękę w hurtowniach i u producentów. W ten sposób możemy obniżyć koszty, ale nastawmy się na nie małą porcję nerwów. Na takie rozwiązanie z reguły mogą sobie pozwolić tylko osoby, które posiadają dużo wolnego czasu. Trzeba również przygotować się na częste wizyty na budowie i kontakt z wykonawcą. Czasami rodzaje towarów ulegają zmianie, jak i czas dostawy, o czym informuje nas wykonawca w trakcie budowy. Warto w takich sytuacjach, jeśli nie znamy się na materiałach do budowy domu, trochę rozeznać się w tym temacie, żeby nie zakupić złych produktów i nie przepłacić. Warto również porozmawiać ze znajomymi, którzy już wybudowali swój dom i zasięgnąć ich opinii na różne tematy. Pomoże nam to uniknąć wielu błędów.

Zdjęcie nr 2

Kolejnym rozwiązaniem jest powierzenie zaopatrzenia w materiały budowlane firmie, która zajmie się tym kompleksowo. Dostaniemy również wstępną wycenę, otrzymamy fachowe porady i pomoc przy wyborze odpowiednich produktów. Doradzą nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę, czego powinniśmy unikać czy jakie rozwiązania warto wprowadzić do naszej budowy. Taka firma zajmie się organizacją dostaw, jak i kontaktem z wykonawcą, a my będzie musieli jedynie zaakceptować ceny albo ewentualne zmiany. Odpowiedni dystrybutor niekiedy w ofercie posiada lepsze ceny niż np. w hurtowniach.

Dobry dostawca pomoże nam nie tylko przy budowie stanu surowego, ale również przy pracach wykończeniowych, ociepleniach czy nawet doborze kostki brukowej przy naszej posesji. Tak więc nie tylko pozwoli nam to znacznie obniżyć koszty zakupu materiałów budowlanych, ale również zaoszczędzi nam czasu i problemów związanych z budową naszego wymarzonego domu.


Opracował:
Radosław Kamiński
Radosław Kamiński RAVIS Dystrybucja Materiałów Budowlanych

Skład budowlany - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 002 Składów Budowlanych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: